Minaudiere

Minaudiere

Czym jest minaudière?

Minaudière to nie tylko miniaturowa, sztywna, wieczorowa torebka, ale przede wszystkim biżuteria do ręki. To element dekoracyjny, który często jest ozdobiony klejnotami. Słowo „Minaudiere” było francuskim określeniem kobiety zalotnej. „Minauder” – to flirt, ale też uśmiech. Nazwy te są powiązane z czasem, kiedy torebka została stworzona. We wczesnych latach XX kobiety przeciwstawiły się panującym kanonom kobiecości. Prowadziły niezależny i prowokujący styl życia, nosiły ubrania niepodkreślające figurę oraz stosowały mocny makijaż, który wcześniej zarezerwowany był tylko dla aktorek i kobiet lekkich obyczajów. Z nowo odkrytym poczuciem samowyzwolenia i hedonistycznym nastawieniem, potrzebowały nowych ubrań, butów oraz torebki, gdzie mogłyby schować przybory do malowania. 

Za twórcę uważa się Charls’a Arpels’s z francuskiego domu jubilerskiego Van Cleef & Arpels. Inspiracją była Florence Gould, amerykańska bywalczyni salonów oraz patronka sztuki, wrzucająca przybory do makijażu do metalowej papierośnicy Lucky Strike. 

Minaudière była idealnym rozwiązaniem, kiedy to kieszenie nie były społecznie akceptowalne. Działo się to w czasach rozkwitu Jazzu i Art Deco, które dodatkowo wpłynęły na estetyczne wykorzystanie metalu, a także na bogate projekty aplikacji, będące równie krzykliwe i żywiołowe, co wspomniana wcześniej muzyka i sztuka.

Minaudière stanowi niezbędną część wieczorowej garderoby. Mały przedmiot bez ograniczeń co do swojej użyteczności, ale przede wszystkim o bajecznym wyglądzie.

Od tamtej pory wielu twórców haute couture stworzyło i dalej tworzy własne wersje tej kultowej torebki. Dom mody Chanel co sezon pokazuje wariacje na ten temat. 

Najbardziej prestiżowa marka luksusowych torebek Judith Leiber prezentuje torebki platerowane złotem lub srebrem i wysadzane kryształami Swarovskiego. Mają one nieograniczoną ilość form: pudel, butelka od szampana czy R2D2 to tylko niektóre z jej najnowszej kolekcji. Marka Cult Gaia prezentuje zupełnie inne podejście: minimalistyczne, inspirowane naturą. Zamiast metalu i kryształów jest akryl. Torba w kształcie perły ze złotą rączką nie zmieści telefonu, ale jest ponadczasowym dodatkiem i dziełem sztuki.

Powiązane hasła:

Joanna Pietrzyk

Projektantka akcesoriów, Dyrektor Kreatywny w marce Nobo. ...

Minaudiere