Homburg (kapelusz)
Czym jest homburg?
Homburg to elegancki kapelusz, który swoją nazwę przyjął od miasta Bad Homburg w Niemczech, gdzie był produkowany od 1880 roku.
Kapelusz ten jest miękki, filcowy, z małym podwiniętym rondem, przepasany taśmą rypsową. Cechą charakterystyczną tego kapelusza jest zagłębienie na środku główki. Jego fason jest zachowawczy i dość jasno sprecyzowany.
Kto spopularyzował kapelusz typu homburg?
Za spopularyzowanie homburga odpowiedzialny jest Król Edward VII. W latach 80-tych XIX wieku często odwiedzał on Bad Homburg – niemiecki kurort słynący z uzdrawiających wód oraz słynnej fabryki kapeluszy Möckel. Kapelusz ten zobaczył po raz pierwszy właśnie tam, podczas odwiedzin u Wilhelma II. Królowi Edwardowi VII przydziela się miano prekursora tego fasonu, gdyż nosił homburga na co dzień, ilekroć nie musiał zakładać bardziej oficjalnego cylindra.
Inna legenda głosi, że w drodze na obrady parlamentu Cristiano Lobbia został napadnięty i uderzony kijem w głowę, a uderzenie pozostawiło na jego meloniku charakterystyczne wzdłużne wgłębienie. Poseł śpiesząc się nie poprawił kapelusza i pojawiwszy się na sali obrad parlamentu, wywołał poruszenie, które ostatecznie zapoczątkowało modę na homburgi we Włoszech.
W Anglii kapelusz ten kojarzy się z Anthony'm Edenem uznawanym zamało skutecznego, ale modnie się ubierającego polityka. Kapelusz ten nosił również kanclerz Konrad Adenauer. Spopularyzował go ponadto brytyjski premier, Winston Churchill oraz kultowy film "Ojciec Chrzestny".
Homburg był często noszony przez gentelmenów dwudziestolecia międzywojennego. Pomimo iż znany był już w latach 80-tych XIX w., popularny stał się w latach 20-tych XX wieku, a ponieważ dobrze pasował do trencza, był popularny jeszcze w latach 50-tych minionego stulecia.
W XX wieku homburg zajął miejsce stopniowo ustępującego cylindra, stając się symbolem władzy i statusu społecznego.
W "Gotisches Haus" w Homburgu znajduje się Muzeum Kapeluszy (Hutmuseum) zawierające ekspozycję poświęconą m.in. homburgom.
Homburg był charakterystycznym elementem ubioru Stanisława Anioła – gospodarza domu z serialu "Alternatywy 4". Kapelusz ten upamiętniono ponadto tytułem utworu muzycznego zespołu "Procol Harum".
Anrika Anna Koperska i Antoni Kolbusz
Para blogerów prowadzących blog modowo-podróżniczy Anrika i szafa gra....